skip to Main Content
Co Warto Wiedzieć O Brokerach I Agentach Ubezpieczeniowych?

Co warto wiedzieć o brokerach i agentach ubezpieczeniowych?

Broker ubezpieczeniowy i multiagent ubezpieczeniowy mają ze sobą wiele wspólnego, ale nie brakuje też różnic. Każdy potencjalny klient powinien mieć je na uwadze, aby znaleźć dla siebie najlepszego usługodawcę.

Jakie są podstawowe różnice między brokerem i multiagentem ubezpieczeniowym?

Agentem ubezpieczeniowym jest przedsiębiorca zatrudniony w oparciu o umowę agencyjną z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Musi on również widnieć w rejestrze agentów. W przypadku świadczenia usług dla wielu ubezpieczycieli można mówić o multiagencie. Z kolei broker jest osobą fizyczną lub prawną. Wymaga się uzyskania pozwolenia na wykonywanie działalności w zakresie ubezpieczeń przez odpowiedni organ nadzorujący oraz wpisu do rejestru brokerów. Broker ubezpieczeniowy prowadzi działalność w oparciu o zezwolenie przyznane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Niezbędne staje się także pełnomocnictwo brokerskie udzielone przez klientów.

Broker czy multiagent ubezpieczeniowy – co wybrać?

Broker i multiagent ubezpieczeniowy są dystrybutorami ubezpieczeń. Jako że brokerzy nie mogą zawierać umów z firmami ubezpieczeniowymi, wydają się być bardziej obiektywni w przedstawianiu ofert klientom. Dokonują rzetelnej analizy wszystkich dostępnych na rynku produktów ubezpieczeniowych. Nie są powiązani z żadnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, więc nie czerpią korzyści z polecania ich usług i pozyskiwania dla nich klientów. Niestety nie można tego powiedzieć o agentach. Ich praca w dużej mierze opiera się na pobieraniu prowizji za każdą podpisaną umowę. Brokerzy skupiają się przede wszystkim na potrzebach i możliwościach klientów. Na ich podstawie przedstawiają indywidualną ofertę. Negocjują z ubezpieczycielami, porównują dostępne oferty i przedstawiają je klientowi w przystępny dla niego sposób.

Agent ubezpieczeniowy poleca usługi firm, z którymi jest powiązany, stawiając na pierwszym miejscu swoje interesy. Wszystko kończy się zawarciem polisy. Z kolei w przypadku brokera można liczyć na profesjonalną obsługę na każdym etapie współpracy. Klient otrzymuje fachowe doradztwo, wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące pytania. Można liczyć na to, że wszystko zostanie dokładnie wytłumaczone. Broker zajmie się także przygotowaniem aneksów, będzie uczestniczyć w procesie likwidacji szkód. Warto też wiedzieć, że jeśli dojdzie do wyrządzenia szkody przez agenta, to odpowiedzialność za to poniesie wyłącznie zakład ubezpieczeń. Multiagent jest już zobowiązany do wykupienia polisy OC, podobnie jak broker ubezpieczeniowy. Z usług brokerów korzystają przede wszystkim klienci biznesowi, przedsiębiorcy prowadzący średnie i duże firmy. Z kolei agent ubezpieczeniowy skupia się głównie na klientach prywatnych i małych biznesach.

Back To Top